Zlato i stříbro začíná být ve slévárnách nedostupným zbožím. Vyhlídky pro drahé kovy jsou velmi nadějné a v tuto chvíli investory pravděpodobně nic nemůže přesvědčit o opaku.

Česká koruna je pod silným tlakem. Mocenský spor pokračující válečným konfliktem na území Ukrajiny činí CZK v očích investorů velmi rizikovým aktivem.

Naproti tomu zlato včera dosáhlo historického vrcholu 2003,6 USD. Psychologická bariéra byla protržena. Zásoby všech sléváren a mincoven se menší k nule.

V současné době už nic nebrání dalšímu růstu ceny zlata, stříbra a ostatních komodit.

Co to pro nás znamená v souvislosti s Ukrajinou (UA)?

Ač se rádi vidíme na západní vyspělé straně lidského spektra, západ nás vnímá jinak. Třeba pro USA je ČR v balíku „rozvojových zemí“ Emerging markets (společně s Maďarskem, Slovenskem, Indií, Mexikem, Pákistánem atp.).

Objem obchodů v korunách a investiční příležitosti jsou malé. Schyluje-li se v naší blízkosti k válce, investoři budou z koruny utíkat.

Zabere-li Rusko v UA jadernou elektrárnu, vláda UA rezignuje, zapojíme-li se citelně do tohoto konfliktu, zapojí-li se do něj Slovensko atd. atd., investoři budou z koruny opět utíkat.

Souběh několika málo událostí může korunu oslabit tak, že litr nafty za 50 kč bude proti tomu jen taková příjemná ranní rozcvička.

Co můžeme dělat na ochranu svého kapitálu?

Lze čekat intervence ČNB, jako tomu bylo předevčírem, ale ve výše popsaných případech se sílou CZK bohužel ČNB nic nezmůže.

Naštěstí nejsme bezbranní. Je to na nás samotných.

EURO je v těchto dnech výrazně bezpečnější, než CZK. Ovšem přístup evropských politiků nás může uspokojovat jen o malinko víc, než těch našich. I tak je EU spolu s námi válečnému konfliktu moc blízko na to, aby vznikající rizika mohla nějak přesvědčivě ustát. Pokud nedojde k blízkému smíru, oslabení nemine ani EURO.

Americký dollar je v tuto chvíli velmi zajímavá měna. USA je za oceánem, americký trh je dlouhodobě považován za vyspělý a relativně bezpečný. USA si drží od konfliktu distanc. USD v tuto chvíli neohrožuje žádné viditelné akutní riziko. V případě větších zůstatků na účtech o něm tedy lze vážně uvažovat.

Klasický bezpečný přístav však v dobách války či krizí vždy, a znovu se to potvrzuje, tvoří drahé kovy. Ideální komoditní portfolio by obsahovalo i barely nafty, pšenici, kávu, či elektřinu. Ovšem s uskladněním některých máme trochu problém, bavíme-li se o v tuto chvíli nejbezpečnější variantě držení – fyzické držbě.

Ekonomové průběžně věští z koule očekávanou míru inflace. Pokud věštili 5-6 %, byla 8 %, když začali čekat 8, ukázala se nám již reálná inflace 10 %. Teď věští 10 % pro r. 2022. Když bych se měl zařadit mezi tipaře, bezvýnamě tipuji inflaci pro r. 2022 15+%.

Inflaci nemá cenu zkoušet trefovat. Lepší je připustit činitele, kteří ji ovlivňují. To je dnes příliv uprchlíků s vlastní znehodnocenou měnou, blízkost válečného konfliktu, podpora jedné z válečných stran, problémy s dodávkou ropy, plynu, dlouhodobě zadlužený státní rozpočet zdevastovaný vládními opatřeními posledních dvou let, vzrůstající nedůvěra ve státní řízení a státní peníze.

Můžeme se připravit na různé scénáře. Byť jich může nastat tisíce, potřebujeme si to zjednodušit třeba na 3 hlavní. Jeden může být, že se UA RU konflikt bude táhnout roky izolovaně na území UA, druhý může být rychlé ukončení výhrou jedné ze stran, třetí může být zavlečení EU či ČR do ozbrojeného konfliktu.

Většina podscénářů se pak nabízí v možnostech 1 a 3. Pokud chceme ochránit svůj majetek, měli bychom držet co nejméně CZK. Drahé kovy momentálně nabízí jak ochranu proti inflaci, tak proti možnému pádu české koruny.

Nejedná se o investiční doporučení, článek vyjadřuje autorovo subjektivní vnímání situace dne 8.3.2022.