1 oz První člověk ve vesmíru 2021 ČM PROOF

  • vyprodáno

1 oz stříbrná mince s vyobrazením J. Gagarina, prvního člověka ve vesmíru. V nádherném provedení PROOF, všude jinde vyprodán.

4 990 Kč
Počet
vyprodáno

Parametry

Mincovna
Česká mincovna a.s.
Rok
2021
Limitovaný náklad
800 ks
Hmotnost
1 Oz (31,15 g)
Provedení
PROOF
Etue
Ano

1 oz První člověk ve vesmíru 2021 ČM PROOF

V roce 2021 uplynulo 60 let od chvíle, kdy se první člověk vypravil do vesmíru. Při této příležitosti vychází stříbrná mince České mincovny věnovaná Juriji Gagarinovi.

Druhá světová válka nepřinesla lidstvu jen strádání, ale také mimořádný technologický pokrok. Jedním z nejnovějších vynálezů určených k ničení byly rakety. Jistě si vzpomenete na obávané sovětské Kaťuše či legendární německé střely V-2. Po válce byly tyto technologie dále rozvíjeny a vedle ničivého úkolu dostaly ještě jeden – dopravit své stvořitele do vesmíru. Tak začalo soupeření mezi dvěma supervelmocemi – SSSR a USA – a jejich dvěma ideologiemi o to, kdo sen o dobytí kosmu uskuteční jako první. Tyto „vesmírné závody“ se staly jednou z klíčových událostí studené války a Sovětský svaz hned na začátku získal neuvěřitelný náskok. Po první umělé družici s názvem Sputnik 1 a prvním živém tvorovi, kterým byla fenka jménem Lajka, se mu podařilo do kosmu vyslat i prvního člověka. Dne 12. dubna 1961 se jím stal ruský pilot Jurij Gagarin. Na oběžnou dráhu ho vynesla raketa Vostok 1, která odstartovala z kosmodromu Bajkonur, poté jednou obkroužil Zemi a po 108 vzrušujících minutách zase přistál – živý a zdravý. „Když jsem v kosmické lodi obletěl Zemi, viděl jsem, jak je naše planeta krásná. Lidé, chraňme a rozmnožujme tuto krásu, ale neničme ji!“ pronesl kosmonaut, který se stal hrdinou nejen pro svou vlast, ale pro celý svět.