Většina mincí, které na Silvermania.cz najdete, jsou o čistotě 99,9 % (.999) nebo 99,99 % (.9999).

Mince jsou nejčastěji v provedení BU nebo PROOF. Co tyto zkratky znamenají?

Na této stránce máme za cíl seznámit vás s kvalitou, snad lépe řečeno provedením mincí, abyste si správně nastavili očekávání a dokázali si vybrat do svých sbírek či investičního portfolia ty správné mince.

Na fotce: PROOF vlevo, BU vpravo

Vlevo provedení PROOF, vpravo BU

BU (Brilliant Uncirculated)

Necirkulované mince, někdy se můžete také setkat s označením MS (Mint State) u certifikovaných mincí či Uncirculated, což je lehce nižší stupeň BU. Jde o standardní provedení mincí a značí pouze to, že mince nebyly v oběhu. Z výroby můžou nést stopy po kontaktu s dalšími mincemi při sesuvu do pytlů či ukládání do tuby. Různé oděrky, ťuklé hrany, drobné jednotlivé škrábanečky. Tyto vlastnosti jsou v pořádku. Mít bezvadnou BU minci z tuby je náhoda.

Ze sběratelského pohledu je dobré si uvědomit, že některé mince vkládá přímo mincovna do numismatických kapslí. U těchto mincí můžeme předpokládat téměř nulové až nulové oděrky. Typicky jsou to mince mincoven Perth Mint, Scottsdale MintGermania Mint a dalších.

Necirkulované mince bývají z pravidla řádově levnější, než mince PROOF.

Stříbrné BU mince jsou kovové a stříbro, jako každý kov, má své fyzikálně chemické vlastnosti a reakce. U stříbrných mincí je běžné, že se na nich hned po výrobě či po delší době můžou objevit mléčné skvrny (milk spots) nebo oxidační flíčky, časem i různé barevné tónování od žluté, duhové přes hnědou až k černé (sulfitace povrchu zapříčiněná sloučeninami síry ve vzduchu). Většina neduhů jde vyčistit, avšak nedoporučujeme to, můžete minci poškodit. Jedná se pouze o povrchové změny! Mince se dá vyčistit kdykoliv, ale poškozenou minci již neopravíte.

Pro co nejdelší uchování povrchu mince doporučujeme umístit do numismatické kapsle co nejdříve. A nikdy nechytat minci holýma rukama za plochu.

Zároveň je dobré chápat, že u běžných mincí z tuby nemusíte zakapslování a uchovávání nádherného povrchu vůbec řešit :-).

PROOF (špičková kvalita)

Mince v prvotřídní kvalitě PROOF se původně razily v počtu několika málo kusů a sloužily jako vzorky pro schválení mincmistrem či panovníkem a pro speciální příležitosti. Když se sbírání mincí začalo stávat populárním, počet ražených PROOF vzorků stoupl. V posledních několika desetiletích zažily tyto mince velký vzestup slávy a ražby pro sběratele.

Tyto mince jsou raženy různými technikami pomocí leštěných razidel a vyznačují se především velmi lesklým zrcadlovým povrchem, kterého je nejčastěji dosaženo diamantovým práškem. Výsledek se však rodí už při pečlivém výběru polotovaru. PROOF mince jsou zpravidla ručně kontrolované mince po minci předtím, než opustí mincovnu. Každá mince musí být v TOP stavu. Díky leštěnému povrchu dosahují lepšího kontrastu ploch.

PROOFky s lesklou plochou se obtížně fotí. Na fotkách často zobrazují černou barvu. Mince je samozřejmě krásně stříbrná, černou způsobuje odraz na lesklé ploše.

Pokud není v popisu uvedeno jinak, můžete od "průfky" očekávat, že je dodávána v kapsli, s certifikátem a v krabičce.

Antique (Antique finish)

Speciální kategorie provedení. Jedná se o cílenou oxidaci stříbra, či jinou techniku, která stříbru propůjčuje starodávný vzhled. Antique finish používají mincovny pro přímou výrobu či ostaření BU mincí. Provedení Antique pak mince skvěle chrání před přirozenou oxidací či milk spots. Je to vůbec nejlepší možnost, jak se jim vyhnout. Antique finish mince jsou vyráběny v nižším nákladu než BU a jsou cennější.

Zlacení, černé ruthenium a další zušlechtění mincí

Zušlechtění stříbrných mincí jiným drahým (zpravidla vzácnějším) kovem je staré několik desetiletí. V posledních 10 letech však zažilo velký boom. Sběratelé si ho žádají. Jednak kvůli zvýšení hodnoty a originality mince, druhak i kvůli atraktivnosti vzhledu. Vyjímají se ve vitríně a jsou velmi oblíbené i jako dárek pro sběratele i nesběratele.

Nejčastěji se používá žluté 24 karátové zlato, v závěsu je černé ruthenium, dále pak rodium, palladium, růžové zlato atp. Při zušlechtění BU mince tato metoda neumí odstranit či eliminovat oxidaci či milk spots. Byť to některé české weby mylně uvádí.