2 oz Boudica 2022 UHR

  • Na objednávku

Působivá stříbrná mince zobrazující Boudicu, starověkou britskou bojovnici a národní hrdinku.

6 355 Kč včetně 21% DPH
Počet
dodání ca 30.4.2023

Parametry

Země
Niue
Rok
2022
Limitovaný náklad
pouze 555 ks/svět!
Hmotnost
2 oz
Ryzost
.999 Ag
Provedení
Ultra High Relief
Průměr
45 mm
Etue
Ano
Certifikát
Ano
DPH
včetně 21% DPH

2 oz Boudica 2022 UHR

Hrdě představujeme slavnou bojovnici Boudicu, královnu starověkého britského kmene Iceni, která vedla neúspěšné povstání proti dobyvatelským silám Římské říše v letech 60 nebo 61 našeho letopočtu. Je považována za britskou národní hrdinku a symbol boje za spravedlnost a nezávislost. Celosvětově se vyrábí pouze 555 mincí.

Římští kronikáři Tacitus a Dion Cassius ji popisují jako bojovnici s dlouhými zrzavými vlasy, velkou inteligencí a velkým charismatem. Vysoký a silný, s přísným pohledem a autoritativním hlasem.

Byla hrdou královnou Iceni, kmene usazeného ve východní Anglii, v oblasti nyní zahrnující regiony Norfolk a Suffolk. Její jméno znamená v keltském jazyce Vítězství a byla vojevůdkou, která vedla povstání proti Římu.

Narodila se v aristokratické rodině a brzy se provdala za krále Iceni Prasutago. Království bylo klientem Říma, tj. spojencem během invaze císaře Claudia, kolem roku 43. Král na oplátku podepsal pakt prohlašující římského císaře za spoludědica icenského království. Prasutago a Boudicca měli pouze ženské potomky. Pro Iceni mohla po králově smrti převzít korunu kterákoli z jejich dcer, ale Římané uvažovali pouze o nástupnictví agnací.